fbpx

Tepelně upravené dřevo ThermoWood

ThermoWood

Dřevo je přírodní materiál, odlišný od umělých materiálů. Každý kus sudu je originál. Všechny naše sudy a sauny jsou vyrobeny z toho nejkvalitnějšího severského dřeva, které je díky svým vlastnostem vysoce odolné. 

Co je to ThermoWood

Thermowood, také známý jako tepelně ošetřené dřevo. Jedná se o krásný a udržitelný dřevěný materiál vyrobený pomocí tepelného zpracování  a bez chemikálií.

Jak se ThermoWood vyrábí

Thermowood se vyrábí tepelným zpracováním skandinávského měkkého dřeva při teplotách v rozmezí 180 – 230 ° ve speciálních komorových pecích po dobu až 96 hodin. Pára se používá jako ochranný plyn a pomáhá zabránit poškození dřeva během ošetření.

Vlastnosti a kvalita

Proces tepelného zpracování způsobuje, že ve dřevě dochází k chemickým a strukturálním změnám, které proto mění jeho kvalitu některé vlastnosti.

Výhody tepelně ošetřeného dřeva ThermoWood

  • Rozměrově stabilní – Intenzivní teplo, kterému je dřevo vystaveno při výrobě, vysychá hluboko do jádra, což způsobuje, že je ze dřeva odstraněna veškerá vlhkost a pryskyřice. Thermowood proto nereaguje na změny vlhkosti tak drasticky jako neošetřené dřevo (riziko bobtnání, praskání a smršťování je sníženo), což mu umožňuje mnohem lépe si udržet svůj tvar. Dřevo také nevylučuje mízu nebo pryskyřici ani při vysokých teplotách.
  • Šetrné k životnímu prostředí – Měkké dřevo používané k výrobě Thermowood pochází z dobře obhospodařovaných lesů s certifikací PEFC a protože při jeho výrobě nejsou zahrnuty žádné chemikálie nebo cizí látky, je Thermowood materiál šetrný k životnímu prostředí a je vyráběný pouze přírodními metodami.
  • Odolnost proti hnilobě a houbám – Díky procesu zahřívání dřevo neobsahuje vhodné živiny, které by umožňovaly růst a vývoj hniloby a hub.
  • Prodloužená životnost – Když je dřevo ošetřeno teplem, jeho průměrná životnost se prodlouží. Závisí to na přesném teple, kterému je dřevo vystaveno, jak dlouhá má životnost být, ale obecně čím vyšší teplota, tím delší životnost.
  • Vylepšená izolace – Dřevo, které bylo tepelně ošetřeno, je mnohem poréznější než neošetřené dřevo, což výrazně zlepšuje jeho izolační vlastnosti.
  • Lze recyklovat – Na rozdíl od tlakem impregnovaného dřeva může být Thermowood zlikvidován nebo recyklován jako neošetřené dřevo, pokud již není potřeba.

Údržba a ošetření Thermowood

Protože se předpokládá, že Thermowood bude mít delší životnost, nemusí nutně potřebovat povrchovou úpravu. Někteří lidé se rozhodnou přidat svému dřevu povrchovou úpravu, mořidlo nebo barvu, aby obohatili jeho barvu, ale pokud nebude ponecháno neošetřené, dřevo se přirozeně změní na stříbřitě šedou (podobně jako u cedru nebo modřínu).