Abyste se dostali k vysněným nocím, kdy relaxujete na zahradě, zatímco teplá voda uklidňuje vaše bolavé svaly, cesta k blaženosti zahrnuje vyhodnocení nejlepší vířivky pro váš rozpočet. Mnoha lidem se počáteční náklady na koupací sud zdají přiměřené, ale obávají se následných účtů za elektřinu a energie. Překvapivě, dnešní energeticky účinné koupací sudy stojí ve skutečnosti velmi málo. Zde jsou faktory, které byste měli při nákupu zvážit:

Izolace
Izolace je nejdůležitějším faktorem energetické účinnosti sudu. Izolace vytváří bariéru mezi povrchem vnitřní vložky koupacího sudu a okolní teplotou venku. Tato tepelná blokáda pomáhá udržovat teplotu vody a umožňuje efektivnější provoz kamen a čerpadel.

Koupací horké sudy se velmi liší cenou a kvalitou materiálů, včetně množství instalované izolace. Základní modely sudů jako jsou celodřevěné nebo i ty s vložkou nemusí obsahovat žádnou izolaci. Pro zvýšení efektivity vytápění a snížení nákladů je izolace více než vhodná.

Úplná pěnová izolace je nejlepší pro maximalizaci energetické účinnosti. Pěna je nastříkána tak, aby vyplnila vnitřek sudu. Nevýhoda plně izolované se projeví, když je potřeba opravit vířivku. Hustota izolace ztěžuje přístup k vybavení vířivky. Proto je velmi důležité věnovat pozornost právě při výběru dodavatele, který při výrobě koupacích sudů využívá ověřené a certifikované komponenty. To je priorita právě při výrobě všech koupacích sudů a saun, které naleznete na www.drevene-sauny.cz.

Možnosti izolace můžete vylepšit cenově dostupným termoizolačním krytem. Tyto energeticky úsporné kryty jsou vyrobeny z pěnové izolace potažené ekologickou umělou kůží a jsou rozměrově přizpůsobeny průměru koupacího sudu. Kryt poskytuje odolnost proti povětrnostním vlivům, může zabránit vnikání studeného zimního vzduchu a zabraňuje úniku tepla. Počítejte s tím, že za dobře izolované koupací sudy zaplatíte více, ale získáte úspory jak za elektřinu, tak ze dřevo, kterým budete sud vytápět. Dokonce i sud obklopený silnou izolací bude rychle ztrácet teplo, pokud zůstane nezakrytý.

Zakrytí sudu plní také důležitou bezpečnostní funkci, neboť zabraňuje zvědavým dětem nebo zvířatům vstup do vody. Kryt také snižuje nároky na údržbu, protože udržuje nečistoty a déšť/sníh mimo vaši sud. V zájmu bezpečnosti a čistoty, jakož i energetické účinnosti sudu se ujistěte, že je kryt v dobrém stavu a že dobře přiléhá ke všem rohům vířivky.

Kamna a čerpadla
Dobře udržované topení a čerpadla jsou důležité pro celkový požitek z horkého koupacího sudu. Horká voda, která silně pulzuje z trysek a poskytuje uklidňující masáž, vzniká pouze tehdy, když kamna a čerpadla správně fungují. Maximalizace jejich výkonu a výdrže je důležitým krokem k optimální spotřebě energie ve vašem sudu. Dbejte na to aby bublinková vířivka vašeho koupacího sudu byla vybavena předehřevem vzduchu aby nedocházelo ke zbytečnému ochlazování vody. Všechny kompresory, které montujeme do našich koupacích sudů na www.drevene-sauny.cz jsou tímto předehřevem vybaveny. Je zde využito zbytkového tepla a proto nedochází k navyšování energetické náročnosti.

Filtrace

Kvalitní filtrace vody v sudu je velmi důležitá pro kvalitu a životnost vody. V případě použití filtrace ve spojení s kvalitní chemií určenou pro koupací sudy, kterou u nás pořídíte také, můžete vodu v sudu využívat déle než měsíc. Kvalitní pískové či kartušové filtrace dosahují vynikající efektivity za přiměřené náklady. Bez použití filtrace a chemie dochází k tomu, že se voda kazí již po 4 až 5 ohřátí vody. Bakterie mají velmi rády teplou vodu a velmi rychle se v ní šíří. Při nákupu tedy věnujte pozornost také výběru kvalitní filtrace a chemie, které dokáží ušetřit tisíce litrů vody.

Špičková účinnost
Pro dosažení maximální účinnosti je třeba investovat do kvalitně vyrobeného koupacího sudu, umístit ho do prostoru s větrnou clonou, jako je pergola nebo opěrná zeď, která chrání sud před chladnými poryvy vzduchu, a pak podniknout kroky k udržení minimální spotřeby energie při zachování optimální teploty vody. Zní to složitě, že? Určitě byste měli nakupovat u renomovaného prodejce koupacích sudů.

Kupte si dobře vyrobený koupací sud se sklolaminátovou nebo ještě pevnější akrylátovou vložkou. Vložka by měla být izolována  pěnovou izolací a vybavena termoizolačním krytem.
Kryt by se měl skládat z několika centimetrů silné pěny obalené vodotěsnou vrstvou. Ideální jsou kryty s malým sklonem aby mohla odtékat voda po dešti a tající sníh. Pro zvýšení izolace můžete na hladinu vložit bublinkovou folii, která se používá i v bazénech.

V takto vybavených sudech budete mít ohřátou vodu velmi rychle i při nízkých venkovních teplotách a díky izolaci bude voda teplá i několik následující dní. Pro opětovné zahřátí nebudete tedy potřebovat zbytečně mnoho dřeva.

Náklady
Náklady na pořízení koupacího sudu se liší, od levných modelů až po luxusní edice, v závislosti na funkcích a kvalitě konstrukce. Obecně lze říci, že nízkorozpočtové modely se mohou stát uklidňujícími lázněmi za velmi malé pořizovací náklady, ale jejich funkce jsou minimální a životnost může být při nejmenším sporná. Nákup prémiového nebo luxusního modelu s vířivkami a filtrací může být zpočátku dražší, ale vynikající izolace sníží spotřebu energie a vysoká kvalita znamená, že se nebudete muset léta obávat nákladů na opravy. Než si začnete užívat první koupel na zahradě, budete muset vynaložit mírné náklady na zřízení včetně vybudování terasy nebo základů pro koupací sud. Provozní náklady na vířivku zahrnují spotřebu energie a vody, chemikálie pro vodu a díly, jako jsou filtry, které mohou vyžadovat pravidelnou výměnu.
Vzhledem k tomu, že náklady na zřízení jsou poměrně fixní, mnoho spotřebitelů se rozhodne investovat do odolného, energeticky účinného sudu, který jim bude poskytovat relaxační zážitek po mnoho let. Prémiové sudy vybavené funkcemi, jako jsou výkonné trysky, reproduktory Bluetooth a světla měnící barvu, se může stát multismyslovým způsobem relaxace, kdy necháte stres odplout spolu s bublinkami – a kdo si to chce nechat utéct?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *